skip navigation

July 2018 Results

Open Orange Classic July 13-15

Date Time Team Team Park and Field
Friday July 13th 5pm Homerun Softball 0 Blue Reign 8 Hopkins Road 3
Saturday July 14th 8:30am Homerun Softball 10 Rochester Thunder 7 Hopkins Road 3
Saturday July 14th 10:10am Rochester Thunder 5 Salt City Cyclones 8 Hopkins Park 5
Saturday July 14th 11:50am Blue Reign 11 Rochester Thunder 0 Hopkins Road 5
Saturday July 14th 1:30pm Homerun Softball 2 Salt City Cyclones 10 Hopkins Road 3
Saturday July 14th 3:10pm Blue Reign 6 Salt City Cyclones 4 Hopkins Road 3
Sunday July 15th 9am seed 2 Salt City Cyclones 6 seed 3 Homerun Softball 5 Carrier Park 2
Sunday July 15th 10:40am seed 1Blue Reign 6 Seed 4 Rochester Thunder 2 Carrier Park 2
Sunday July 15th 12:20pm Championship Game Seed 2 Salt City Cyclone vs 5 Blue Reign 4 9 Innings Carrier Park 2

Open Orange Classic July 13-15

Date Time Team Team Park and Field
Friday July 13th 5pm Homerun Softball 0 Blue Reign 8 Hopkins Road 3
Saturday July 14th 8:30am Homerun Softball 10 Rochester Thunder 7 Hopkins Road 3
Saturday July 14th 10:10am Rochester Thunder 5 Salt City Cyclones 8 Hopkins Park 5
Saturday July 14th 11:50am Blue Reign 11 Rochester Thunder 0 Hopkins Road 5
Saturday July 14th 1:30pm Homerun Softball 2 Salt City Cyclones 10 Hopkins Road 3
Saturday July 14th 3:10pm Blue Reign 6 Salt City Cyclones 4 Hopkins Road 3
Sunday July 15th 9am seed 2 Salt City Cyclones 6 seed 3 Homerun Softball 5 Carrier Park 2
Sunday July 15th 10:40am seed 1Blue Reign 7 Seed 4 Rochester Thunder 2 Carrier Park 2
Sunday July 15th 12:20pm Championship Game Seed 2 Salt City Cyclone vs Seed 1 Blue Reign Carrier Park 2

Open Orange Classic July 13-15

Date Time Team Team Park and Field
Friday July 13th 5pm Homerun Softball 0 Blue Reign 8 Hopkins Road 3
Saturday July 14th 8:30am Homerun Softball 10 Rochester Thunder 7 Hopkins Road 3
Saturday July 14th 10:10am Rochester Thunder 5 Salt City Cyclones 8 Hopkins Park 5
Saturday July 14th 11:50am Blue Reign 11 Rochester Thunder 0 Hopkins Road 5
Saturday July 14th 1:30pm Homerun Softball 2 Salt City Cyclones 10 Hopkins Road 3
Saturday July 14th 3:10pm Blue Reign 6 Salt City Cyclones 4 Hopkins Road 3
Sunday July 15th 9am seed 2 Salt City Cyclones 6 seed 3 Homerun Softball 5 Carrier Park 2
Sunday July 15th 10:40am seed 1Blue Reign Seed 4 Rochester Thunder Carrier Park 2
Sunday July 15th 12:20pm Championship Game Salt City Cyclone vs Blue Reign Carrier Park 2

Open Standings Orange Classic

Team Win Lose Runs Against Seed
Homerun Softball 1 2 8,7,10 3
Blue Reign 3 0,0,4 1
Rochester Thunder 3 10,8,11 4
Salt City Cyclones 2 1 5,2,6 2

18U Orange Classic July 13-15

Date Time Team Team Park and Field
Friday July 13th 5:00 p.m. BC Reapers 5 CNY Monsters 5 Hopkins Road 5
Friday July 13th 6:40 P.M. Central Square RStorm 5 Express Elite Gold 7 Hopkins Park 3
Saturday July 14th 8:30am BC Reapers 4 Vermont Rockets 12 Hopkins Road 5
Saturday July 14th 10:10am Express Elite Gold 2 Vermont Rockets 11 Hopkins Park 3
Saturday July 14th 11:50am Central Square RStorm 3 Vermont Rockets 4 Hopkins Park 4
Saturday July 14th 1:30pm Central Square RStorm 10 CNY Monsters White 4 Hopkins Road 5
Saturday July 14th 3:10pm Express Elite Gold 5 BC Reapers 2 Hopkins Road 4
Saturday July 14th 4:50pm Express Elite Gold 15 CNY Monsters White 1 Hopkins Road 4
Sunday July 15th 9am Seed 4 BC Reapers 10 Seed 5 CNY Monsters White 6 Hopkins Road 5
Sunday July 15th 10:40am Seed 2 Express Elite Gold 9 Seed 3 Red Storm 1 Hopkins Road 5
Sunday July 15th 12:20pm Seed 1 Vermont Rockets 13 Seed 4 BCReapers 1 Hopkins Road 5
Sunday July 15th 2pm Championship Game Express Elite Gold 1 vs Vermont Rockets 8 Hopkins Road 5

18u Standings orange Classic

Team Win Lose Tie Runs Against Seed
Red Storm 1 2 7,4,4 3
Express Elite Gold 2 1 5,11,2 2
CNY Monsters White 2 1 5,10,15 5
BC Reapers 2 1 5,12,5 4
Vermont Rockets 3 4,4,3 1

14U Orange Classic July 13-15

Date Time Team Team Park and Field
Saturday July 14th 8:30am Eyota Nation 5 Southern Tier Rumble 1 Hopkins Road 4
Saturday July 14th 10:10am Liverpool Blue Reign 8 PW Pal D-backs 4 Hopkins Park 4
Saturday July 14th 11:50am Southern Tier Rumble 16 PW Pal D-backs 6 Hopkins Road 3
Saturday July 14th 1:30pm Eyota Nation 9 Liverpool Blue Reign 4 Hopkins Road 4
Saturday July 14th 3:10pm Eyota Nation 10 PW Pal D-backs 3 Hopkins Road 3
Saturday July 14th 3:10pm Southern Tier Rumble 15 Liverpool Blue Reign 2 Hopkins Road 5
Sunday July 15th 9am seed 2 Southern Tier Rumble 1 seed 3 Liverpool Blue Reigh 14 Carrier Park 1
Sunday July 15th 10:40am seed 1 Eyota Nation 10 seed 4 PW Pal D-backs 5 Carrier Park 1
Sunday July 15th 12:20pm Championship Game Liverpool Blue Reign 2 vs Eyota Nation 4 Carrier Park 1

14u Standings Orange Classic

Team Win Lose Runs Against Seed
Eyota Nation 3 1,4,3 1
Southern Tier Rumble 2 1 5,6,2 2
Blue Reign 1 2 4,9,15 3
PW PAL-D-Backs 3 8,16,10 4

16U Orange Classic July 13-15

Date Time Team Team Park and Field
Friday July 13th 6:40 P.M. Rochester Lady Lions Elite 0 CD Crossfire 10 Hopkins Road 5
Friday July 13th 6:40 P.M. NY Wolverines 7 Fingerlakes Lakers 1 Hopkins Road Field 4
Saturday July 14th 8:30am Crush 5 Central Square RStorm 9 Carrier Park 1
Saturday July 14th 8:30am Vestal Vipers 0 Blazers 8 Carrier Park 2
Saturday July 14th 10:10am CD Crossfire 14 NY Wolverines 3 Carrier Park 1
Saturday July 14th 10:10am Rochester Lady Lions 8 Fingerlakes Lakers 3 Carrier Park 2
Saturday July 14th 11:50am Crush 8 Vestal Vipers 0 Carrier Park 1
Saturday July 14th 11:50am CD Crossfire 12 Dynamic Ducks 0 Carrier Park 2
Saturday July 14th 1:30pm Central Square RStorm 9 Blazers 0 Carrier Park 1
Saturday July 14th 1:30pm Fingerlakes Lakers 3 Dynamic Ducks 0 Carrier Park 2
Saturday July 14th 3:10pm Crush 2 Blazers 6 Carrier Park 1
Saturday July 14th 3:10pm NY Wolverines 4 Rochester Lady Lions 5 Carrier Park 2
Saturday July 14th 4:50pm Central Square RStorm 14 Vestal Vipers 1 Carrier Park 1
Saturday July 14th 4:50PM NY Wolverines 8 Dynamic Ducks 3 Carrier Park 2
Sunday July 15th 9am Silver 2 NY Wolverines 14 Silver 3 Vestal Vipers13 Hopkins Road 4
Sunday July 15th 9am Gold 4 Rochester Lady Lions Elite 5 Gold 5 Fingerlake Lakers 4 Hopkins Road 3
Sunday July 15th 10:40am Silver 1 Crush 13 Silver 4 Dynamic Ducks 0 Hopkins Road 4
Sunday July 15th 10:40am Gold 2 Red Storm 7 Gold 3 Blazers 6 Hopkins Road 3
Sunday July 15th 12:20pm Silver Championship Game NY Wolverines 7 vs Crush 10 Hopkins Road 4
Sunday July 15th 12:20pm Gold 1 CD Crossfire 9 Gold Rochester Lady Loins 4 Hopkins Road 3
Sunday July 15th 2pm Gold Championship Game Red Storm 13 vs Crossfire 2 Hopkins Road 3

16U Standings Orange Classic

Team Win Lose Runs Against Seed
Crush 1 2 9,0,6= 15 6
Red Storm 3 5,0,1= 6 2
Vestal Vipers 1 2 0,8,14= 22 8
Blazers 2 1 0,9,2= 11 3
CD Crossfire 3 0,3,0 =3 1
NY Wolverines 1 2 1,14,5=20 7
Rochester Lady Lions Elite 3 1 10,3,4,4=21 4
Fingerlakes Lakers 1 3 7,8,0,5=20 5
Dynamic Ducks 3 12, 3,8=23 9

12U Orange Classic July 13-15

Date Time Team Team Park and Field
Friday July 13th 5pm Homerun Softball 10 CNY Heat Blue 12 Hopkins Road 1
Saturday July 14th 4:50pm Southern Tier Rumble 18 Marble City Bombers 6 Hopkins Road 1
Friday July 13th 6:40pm CNY Heat 9 Renegades 0 Hopkins Road 2
Saturday July 14th 8:30am Electric City Bombers 11 Celtic Storm 1 Hopkins Road 1
Saturday July 14th 8:30am CNY Heat Blue 17 Marble City Bombers 1 Hopkins Park 2
Saturday July 14th 10:10am CNY Heat 3 Electric City Bombers 0 Hopkins Park 1
Saturday July 14th 10:10am Homerun Softball 10 Southern Tier Rumble 0 Hopkins Park 2
Saturday July 14th 11:50am CNY Heat 13 Celtic Storm 2 Hopkins Road 1
Saturday July 14th 11:50am CNY Heat Blue 7 Southern Tier Rumble 8 Hopkins Road 2
Saturday July 14th 1:30pm Renegades 2 Electric City Bombers 4 Hopkins Road 1
Saturday July 14th 1:30pm Homerun Softball 20 Marble City Bombers 2 Hopkins Road 2
Saturday July 14th 3:10pm Renegades 16 Celtic Storm 2 Hopkins Road 1
Sunday July 15th 9am Silver 2 Seed Renegades 10 Silver 3 Seed Celtic Storm 0 Hopkins Road 1
Sunday July 15th 9am Gold 2 Seed Electric City 7 Gold 3 Seed Homerun Softball 3 Hopkins Road 2
Sunday July 15th 10:40am Silver 1 Seed Southern Tier 16 Silver 4 Seed Marble City 3 Hopkins Road 1
Sunday July 15th 10:40am Gold 1 Seed CNY Heat 12 Gold 4 Seed CNY Heat Blue 4 Hopkins Road 2
Sunday July 15th 12:20pm Silver Championship Game Renegades 8 vs Southern Tier 0 Hopkins Road 1
Sunday July 15th 12:20pm Gold Championship Game Electric City 12 VS CNY Heat 4 Hopkins Road 2

12u Standings Orange Classic

Team Win Lose Runs Against Seed
Homerun Softball 2 2 11,0,2,7 3
CNY Heat Blue 2 1 10,1,8 4
Southern Tier Rumble 2 1 10,7,6 5
Marble City Bombers 3 17,20,18 8
CNY Heat 3 0,0,2, 1
Renegades 1 2 9,4,2 6
Electric City Bombers 3 1 1,3,2,3 2
Celtic Storm 3 11,13,16 7