skip navigation

2019 Results

14U Softball School Out Smash 6/22-6/23

Team Wins Losses Runs Against
NC Chaos
NNY Misfits
Eyota
Rumble Fastpitch
Mid Hudson
Saber
CNY Elite
Upstate YG
Tremors
Homerun
Mohawk Valley
Pittsford

14U Softball School Out Smash 6/22-6/23

Date Time Team Team Results Field
6/22 8am CNY Elite Upstate YG 2
6/22 9:30am Tremors Mohawk Valley 1
6/22 9:30am Saber CNY Elite 2
6/22 9:30am Homerun Pittsford 3
6/22 11am NC Chaos Eyota 1
6/22 11am NNY Misfits Rumble 2
6/22 12:30pm Mid Hudson Rebels CNY Elite 2
6/22 2pm Saber Upstate YG 2
6/22 2pm Pittsford Tremors 3
6/22 3:30pm Eyota Rumble 1
6/22 3:30pm Mid Hudson Saber 2
6/22 3:30pm NC Chaos NNY Misfits 3
6/22 5pm NC Chaos Rumble 1
6/22 5pm Mohawk Valley Pittsford 2
6/22 5pm Tremors Homerun 3
6/22 5pm Mid Hudson Upstate YG 5
6/22 6:30pm Homerun Mohawk Valley 3
6/23 8am 10 seed Bronze 11 seed Bronze 1
6/23 9:45am 9 seed Bronze 12 seed Bronze 1
6/23 9:45am 6 seed Silver 7 seed Silver 2
6/23 11:30am 2 seed Gold 3 seed Gold 1
6/23 11:30am 5 seed Silver 8 seed Silver 2
6/23 1:15pm 1 seed Gold 4 seed Gold 1
6/23 1:15pm Bronze Winners Championship 2
6/23 3pm Gold Winners Championship 1
6/23 3pm Silver Winners Championship 2

16U Softball School Out Smash 6/22-6/23

Date Time Team Team Results Field
6/22 8am CNY Elite Blue RBI Lightnin 3
6/22 11am Rochester Lightning RBI Lightning 3
6/22 12:30pm Rotterdam RBI Lightning 1
6/22 12:30pm Rochester Lightning CNY Elite Blue 3
6/22 2pm Xtreme Olean 1
6/22 3:30pm Xtreme Rotterdam 5
6/22 5pm Olean CNY Elite 4
6/22 6:30pm Xtreme Rochester Lightning 1
6/22 6:30pm Olean Rotterdam 2
6/23 8am 3 seed 6 seed 2
6/23 8am 4 seed 5 seed 3
6/23 9:45am 2 seed 3/6 winner 3
6/23 11:30am 1 seed 4/5 winner 3
6/23 1:15pm Championship Game 3

16U Softball School Out Smash 6/22-6/23

Team Wins Losses Runs Against
Xtreme
Olean
Rotterdam
Rochester
CNY Elite
RBI

12U Softball School Out Smash 6/22-6/23

Date Time Team Team Results Field
6/22 8am Mississauga Auburn 4
6/22 9:30am Mississauga Saratoga 4
6/22 11am Auburn Rome 4
6/22 12:30pm Saratoga Auburn 4
6/22 2pm Mississauga Rome 4
6/22 3:30pm Saratoga Rome 4
6/23 8am 2 seed 3 seed 4
6/23 9:45am 1 seed 4 seed 4
6/23 11:30am Championship Game 4

12U Softball School Out Smash 6/22-6/23

Team Wins Losses Runs Against
Mississauga North
Saratoga Thunder Red
Rome Spirit
Auburn X-Treme

10U Softball School Out Smash 6/22-6/23

Date Time Team Team Results Field
6/22 8am Liverpool Blue Reign Upstate YG 5
6/22 9:30am Upstate YG Rome 5
6/22 9:30am CNY Elite Geddes OLake Park Lake Side
6/22 11am Liverpool Blue Reign Rome 5
6/22 12:30pm CNY Mini Monsters Geddes 5
6/22 2pm Rome Geddes 5
6/22 2pm Liverpool Blue Reign CNY Elite OLake Park Lake Side
6/22 3:30pm Upstate YG CNY Mini Monsters OLake Park Lake Side
6/22 5pm CNY Elite CNY Mini Monsters OLake Park Lake Side
6/23 8am 3 seed 6 seed 5
6/23 9:45am 4 seed 5 seed 5
6/23 11:30am 2 seed 3/6 winner 5
6/23 1:15pm 1 seed 4/5 winner 5
6/23 3pm Championship Game 5

10U Softball School Out Smash 6/22-6/23

Team Wins Losses Runs Against
Liverpool Blue Reign
Upstate NY Young Guns
Rome
CNY Elite
CNY Mini Monsters
Geddes

18U Father's Day Softball 6/15-6/16

Date Time Team Team Results Field
6/15 8am CNY Elite Blue Webster 6-11 2
6/15 8am Baldwinsville Turn 2 4-5 3
6/15 9:30am Baldwinsville CNY Elite Blue 0-2 2
6/15 9:30am Blazers Homerun 2-9 2
6/15 11am Webster Turn 2 1-2 3
6/15 11am Eyota Amherst 9-2 2
6/15 12:30pm Frozen Ropes CNY Elite Blue 4-8 2
6/15 12:30pm Blazers Baldwinsville 0-12 3
6/15 2pm Amherst Webster 1-6 2
6/15 2pm Eyota Homerune 7-2 3
6/15 3:30pm Blazers Frozen Ropes 4-2 2
6/15 3:30pm Amherst Turn 2 2-6 3
6/15 5pm Eyota Frozen Ropes 4-12 2
6/15 5pm Homerun Webster 8-6 3
6/16 8am Gold 4 seed Homerun Softball Gold 5 seed CNY Elite Blue 2
6/16 8am Silver 7 seed Blazers Silver 8 seed Frozen Ropes 3
6/16 9:45am Gold 2 seed Eyota Gold 3 seed Webster 2
6/16 9:45am Silver 6 seed Bville Swarm Silver 9 seed Amherst Thunder 3
6/16 11:30am Gold 1 seed Turn 2 Gold Gold 4/5 winner 2
6/16 11:30am Silver Championship 3
6/16 1:15pm Gold Championship 2

13U Father's Day Baseball 6/15-6/16

Date Time Team Team Results Field
6/15 8am Camillus CNY Naturals 13-3 6
6/15 10am Rochester Cougars CNY Naturals 2-6 6
6/15 Noon Camillus Rome 8-0 6
6/15 2pm Rochester Cougars Rome 9-1 6
6/16 8am 2 seed Natuals 3 seed Rochester Cougars 6
6/16 10am 1 seed Camillus 4 seed Rome 6
6/16 Noon 13U Championship 6

12U Father's Day Baseball 6/15-6/16

Date Time Team Team Results Field
6/15 8am Cayuga Double Play 9-1 1
6/15 8am Southern Hills Team PAC 9-3 4
6/15 10am CNY Elite Double Play 15-3 1
6/15 10am Cayuga Southern Hills 17-0 4
6/15 Noon Capital City Team PAC 8-3 1
6/15 2pm CNY Elite Capital City 13-1 1
6/16 8am 4 seed Southern Hills 5 seed Team Pac 1
6/16/2019 8am 3 Seed Capital City 6 Seed Double Play 4
6/16 10am 1 seed Cayuga 4/5 winner 1
6/16/2019 10am 2 Seed CNY Elite 3/6 winner
6/16 Noon Championship Game 1

11U Father's Day Baseball 6/15-6/16

Date Time Team Team Results Field
6/15 8am Sodus Cayuga 1-17 5
6/15 10am Colonie Rome 6-13 5
6/15 Noon Colonie Cayuga 7-5 4
6/15 Noon Kanata Sodus 6-13 5
6/15 2pm Rome Kanata 26-0 5
6/16 8am 4 seed Sodus 5 seed Kanata 5
6/16 10am 2 seed Cayuga 3 seed Colonie 5
6/16 Noon 1 seed Rome 4/5 winner 5
6/16 2pm Championship Game 5

16U Softball College Showcase

Date Time Team Team Results Field
6/8 8:30am LI Hurricanes Utica 3=8 2
6/8 10:10am Cayuga Mid-Hudson 4-12 1
6/8 10:10am LI Hurricanes Rochester 2=8 2
6/8 10:10am NY Inferno CNY Elite 5-1 5
6/8 11:50am CNY Elite Cayuga 1
6/8 11:50am Utica Eyota 2
6/8 1:30pm LI Hurricanes Eyota 1
6/8 1:30pm NY Inferno Mid-Hudson 5
6/8 3:10pm Utica Rochester 1
6/8 3:10pm NY Inferno Cayuga 5
6/8 4:50pm CNY Elite Mid-Hudson 2
6/8 4:50pm Eyota Rochester 3
6/9 8:30am Cayuga LI Hurricanes 1
6/9 8:30am NY Inferno Rochester 4
6/9 8:30am Eyota CNY Elite 5
6/9 10:15am Mid-Hudson LI Hurricanes 1
6/9 Noon Cayuga Utica 1
6/9 Noon NY Inferno Eyota 4
6/9 Noon CNY Elite Rochester 5
6/9 1:45pm Mid-Hudson Utica 4

18U Softball College Showcase

Date Time Team Team Results Field
6/8 8:30am CNY Elite White Victory 1
6/8 8:30am LI Hurricanes Homerun 6-1 3
6/8 8:30am Sports Yard CNY Monsters 4=7 4
6/8 8:30am Turn 2 CNY Elite Blue 1-0 5
6/8 10:10am LI Hurricanes CNY Elite White 7-1 3
6/8 10:10am Conklin Sportszone 4
6/8 11:50am Homerun Victory 3
6/8 11:50am Sports Yard Turn 2 4
6/8 11:50am CNY Elite Blue Sportszone 5
6/8 1:30pm LI Hurricanes CNY Monsters 1
6/8 1:30pm Homerun CNY Elite White 3
6/8 1:30pm Conklin Turn 2 4
6/8 3:10pm Sportszone Victory 2
6/8 3:10pm CNY Monsters CNY Elite Blue 3
6/8 3:10pm Long Island Bandits Conklin 4
6/8 4:50pm Sports Yard Long Island Bandits 4
6/9 8:30am LI Hurricanes Conklin 2
6/9 8:30am Homerun Turn 2 3
6/9 10:15am LI Hurricanes Turn 2 2
6/9 10:15am Homerun Conklin 3
6/9 10:15am CNY Elite White Sport Yard 4
6/9 10:15am Victory Long Island Bandits 5
6/9 Noon Victory CNY Elite Blue 2
6/9 Noon CNY Elite White Sportszone 3
6/9 Noon CNY Monsters White Long Island Bandits 5
6/9 1:45pm Homerun Long Island Bandits 1
6/9 1:45pm Sports Yard CNY Elite Blue 2
6/9 1:45pm CNY Monsteers Whit Sports Zone 3

12U Father's Day Baseball 6/15-6/16

Seed Team Wins Losses Runs Against
2 CNY Elite 2 3,1 (4)
1 Cayuga 2 1,0 (1)
3 Capital City 1 1 3,13 (16)
6 Double Play 2 9,15 (24)
4 Southern Hill 1 1 3,17 (20)
5 Team Pac 2 1,8 (9)

13U Father's Day Baseball 6/15-6/16

Seed Team Wins Losses Runs Against
1 Camillus 2 3,0
3 Rochester Cougars 1 1 6,1
2 CNY Naturals 1 1 13,2
4 Rome 2 8,9